MS24264R14B15S8
Mfr.Part #
MS24264R14B15S8
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT FMALE 15POS CRIMP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Finish - Mating :
Aluminum
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
8
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Contact Material :
Copper
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Unshielded
Mount :
Flanges, Panel
Panel Mount
Termination :
15 (Power)
Datasheets
MS24264R14B15S8
Conesys MS24264R14B15S8
MS24264R14B15S8 Overview
MS24264R14B15S8 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14B15S8 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14B15S8 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER