MS24264R14B15S7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R14B15S7
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT FMALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
24
In Stock :
24
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Gender :
Receptacle
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
7
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
14-15
Number of Contacts :
15
Number of Positions :
15 (Power)
Contact Material :
Copper
Shell Finish :
Anodized
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Ingress Protection :
Environment Sealed
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Sealed
Shell Size, MIL :
D
Published :
2002
Shielding :
Unshielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Flanges, Panel
Operating Temperature :
-55°C~200°C
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
12 Weeks
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Material :
Aluminum
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Datasheets
MS24264R14B15S7
MS24264R14B15S7 Overview
MS24264R14B15S7 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14B15S7 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14B15S7 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER