MS24264R14B15S6-LC
Mfr.Part #
MS24264R14B15S6-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 15POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Positions :
15 (Power)
Gender :
Receptacle
Mounting Type :
Panel Mount
Pbfree Code :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Type :
For Female Sockets
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Contact Plating :
Unshielded
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
Mounting Feature :
Flange
Published :
ECCN Code :
EAR99
Contact Type :
Crimp
Number of Contacts :
D
Contact Size :
20 Power
Shell Material :
Aluminum
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
6
Anodized
Housing Color :
Black
MS24264R14B15S6-LC Overview
MS24264R14B15S6-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14B15S6-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14B15S6-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT