MS24264R14B15S6
Mfr.Part #
MS24264R14B15S6
Description
CONN RCPT FMALE 15POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Termination :
D
Mount :
Flanges, Panel
Shell Size - Insert :
Contact Material :
Copper
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Contacts :
15
Published :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Aluminum
Body Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
15 (Power)
Gender :
Receptacle
Orientation :
6
Panel Mount
Ratings :
Environment Sealed
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
12 Weeks
Datasheets
MS24264R14B15S6
MS24264R14B15S6 Overview
MS24264R14B15S6 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14B15S6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14B15S6 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER