MS24264R14B15PY-LC
Mfr.Part #
MS24264R14B15PY-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 15POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Male Pins
Mounting Feature :
Flange
Contact Size :
20 Power
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Housing Color :
Black
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
Y
Bulk
Number of Pins :
20
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
MS24264R14B15PY-LC Overview
Currently, it is packaged in Receptacle Housing.Mounting type Panel Mount is assigned to the device.Packaging the product involves using a Bulk case.Among the products in the Military, MIL-DTL-26500 Series, it is one of the most popular.Other [0] products have lots of benefts too.A device with a 20 pin configuration is equipped with the device.
MS24264R14B15PY-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14B15PY-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14B15PY-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT