MS24264R14B15PY
Mfr.Part #
MS24264R14B15PY
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
15
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
No
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Epoxy, Glass Filled
Empty Shell :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Finish :
Anodized
HTS Code :
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Shell Size, MIL :
D
Mixed Contacts :
No
Termination :
Orientation :
Y
1 (Unlimited)
Number of Pins :
Panel Mount
ECCN Code :
EAR99
Military, MIL-DTL-26500
Ratings :
Flange
Mount :
Flanges, Panel
DIN Conformance :
IEC Conformance :
Datasheets
MS24264R14B15PY
MS24264R14B15PY Overview
MS24264R14B15PY Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14B15PY Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14B15PY Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER