MS24264R14B15PN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R14B15PN-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSNG MALE 15POS PNL MT
Stock
306
In Stock :
306
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Gold
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Black
Type :
For Male Pins
Contact Size :
20 Power
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mounting Feature :
Flange
Published :
2002
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size, MIL :
D
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
HTS Code :
Number of Pins :
15
Number of Positions :
15 (Power)
Contact Shape :
Circular
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
14-15
Mounting Type :
Panel Mount
Shielding :
Unshielded
Shell Finish :
Anodized
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Ingress Protection :
Environment Sealed
ECCN Code :
EAR99
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
N (Normal)
MS24264R14B15PN-LC Overview
Packaging is in the form of Receptacle Housing.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-26500 Series.Many of the features of this part can also be found in other For Male Pins products.There are 15 pins on the device.
MS24264R14B15PN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14B15PN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14B15PN-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT