MS24264R14B15PN
Mfr.Part #
MS24264R14B15PN
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
Receptacle
Ratings :
Environment Sealed
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Flange
Termination :
Crimp
Mount :
Flanges, Panel
Anodized
Body Material :
Aluminium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Filter Feature :
No
Orientation :
N (Normal)
Unshielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Ports :
1
Shell Size, MIL :
D
Plating :
Aluminium, Anodized
Number of Terminations :
15
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
HTS Code :
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Aluminum
DIN Conformance :
No
Contact Material :
Copper
Epoxy, Glass Filled
IEC Conformance :
Published :
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
15
Mixed Contacts :
ECCN Code :
EAR99
Empty Shell :
yes
Datasheets
MS24264R14B15PN
MS24264R14B15PN Overview
MS24264R14B15PN Features
15 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14B15PN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14B15PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER