MS24264R14B15PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R14B15PN
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
ECCN Code :
EAR99
Gender :
Receptacle
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Body Material :
Aluminium
Mixed Contacts :
No
Number of Ports :
1
Ratings :
Environment Sealed
HTS Code :
Series :
Military, MIL-DTL-26500
REACH SVHC :
No SVHC
Plating :
Aluminium, Anodized
Published :
Total Number of Contacts :
15
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size, MIL :
D
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
Copper
Ingress Protection :
Environment Sealed
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Finish - Mating :
Gold
Empty Shell :
yes
Number of Terminations :
15
Number of Positions :
15 (Power)
Mount :
Flanges, Panel
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
No
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
Mounting Feature :
Flange
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
Filter Feature :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Finish :
Anodized
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
MS24264R14B15PN
Conesys MS24264R14B15PN
MS24264R14B15PN Overview
MS24264R14B15PN Features
15 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14B15PN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14B15PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER