MS24264R14B15P9
Mfr.Part #
MS24264R14B15P9
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
12
In Stock :
12
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
15
Shell Size, MIL :
D
Empty Shell :
yes
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Bulk
Number of Pins :
20
Ingress Protection :
Environment Sealed
Termination :
Bayonet Lock
Filter Feature :
No
Ratings :
Environment Sealed
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
15 (Power)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size - Insert :
14-15
Mount :
Flanges, Panel
Orientation :
9
Aluminum
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
IEC Conformance :
Datasheets
MS24264R14B15P9
MS24264R14B15P9 Overview
The packaging contains Receptacle, Male Pins.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-26500 belongs to the Military, MIL-DTL-26500 Series.A 20 pin is provided on the device.There is a Flanges, Panel mount on the part.This device operates at a temperature of -55°C~200°C.
MS24264R14B15P9 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14B15P9 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14B15P9 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER