MS24264R14B15P8
Mfr.Part #
MS24264R14B15P8
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
194
In Stock :
194
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Orientation :
8
Mixed Contacts :
No
Body Material :
Aluminium
Total Number of Contacts :
15
Ratings :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
2002
MIL Conformance :
yes
Contact Material :
Copper
Military, MIL-DTL-26500
Empty Shell :
yes
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Material :
Aluminum
Gender :
Receptacle
Epoxy, Glass Filled
Number of Pins :
15
Shielding :
Unshielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Anodized
ECCN Code :
EAR99
DIN Conformance :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
12 Weeks
IEC Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
14-15
Mount :
Flanges, Panel
Environment Sealed
Filter Feature :
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
MS24264R14B15P8
Conesys MS24264R14B15P8
MS24264R14B15P8 Overview
MS24264R14B15P8 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14B15P8 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14B15P8 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER