MS24264R14B15P6-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R14B15P6-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSNG MALE 15POS PNL MT
Stock
9
In Stock :
9
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
20 Power
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Anodized
Contact Type :
Crimp
Shell Size, MIL :
D
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
14-15
Fastening Type :
Bayonet Lock
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Type :
For Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
15 (Power)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Number of Pins :
20
Orientation :
6
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Shielding :
Unshielded
Housing Color :
Black
MS24264R14B15P6-LC Overview
Packaging is Receptacle Housing.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-26500 Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].It has 20 pins.
MS24264R14B15P6-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14B15P6-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14B15P6-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT