MS24264R14B15P6
Mfr.Part #
MS24264R14B15P6
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Number of Pins :
15
Anodized
IEC Conformance :
No
Gender :
Receptacle
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
6
Epoxy, Glass Filled
Empty Shell :
yes
Filter Feature :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Positions :
15 (Power)
Shell Size - Insert :
Mixed Contacts :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shielding :
Unshielded
Total Number of Contacts :
15
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ingress Protection :
Environment Sealed
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
MS24264R14B15P6
MS24264R14B15P6 Overview
This product is packaged in a Receptacle, Male Pins box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-26500 Series.It is equipped with 15 pins.By Flanges, Panel, the part is mounted.Operating temperature is set to -55°C~200°C.
MS24264R14B15P6 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14B15P6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14B15P6 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER