MS24264R14B12SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R14B12SN
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT FMALE 12POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
N (Normal)
Mounting Feature :
Flange
Number of Pins :
12
Shell Size, MIL :
D
Ratings :
Environment Sealed
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Fastening Type :
Bayonet Lock
Termination :
Crimp
Shielding :
Unshielded
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Flanges, Panel
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Empty Shell :
No
IEC Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Contact Material :
Copper
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Finish - Mating :
Gold
Body Material :
Aluminium
Mixed Contacts :
Shell Finish :
Anodized
Total Number of Contacts :
12
Number of Positions :
12 (Power)
DIN Conformance :
Shell Size - Insert :
Gender :
Receptacle
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Sealed
Factory Lead Time :
12 Weeks
Filter Feature :
Datasheets
MS24264R14B12SN
MS24264R14B12SN Overview
It comes in Receptacle, Female Sockets packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-26500 Series of products.The device is equipped with 12 pins.The part is mounted by Flanges, Panel.The device runs in -55°C~200°C Operating Temperature.
MS24264R14B12SN Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14B12SN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14B12SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER