MS24264R14B12SN
Mfr.Part #
MS24264R14B12SN
Manufacturer
RMS
Description
MS24264R14B12SN
Manufacturer :
RMS
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell :
No
Gold
IEC Conformance :
No
Gender :
Receptacle
DIN Conformance :
Flange
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Unshielded
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
MIL Conformance :
yes
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Published :
Number of Positions :
12 (Power)
Number of Pins :
12
12 Weeks
Total Number of Contacts :
12
Datasheets
MS24264R14B12SN
Introducing D-Sub Connector Assemblies RMS MS24264R14B12SN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~200°C, Number of Pins:12, MS24264R14B12SN pinout, MS24264R14B12SN datasheet PDF, MS24264R14B12SN amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies RMS MS24264R14B12SN ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MS24264R14B12SN Overview
It comes in Receptacle, Female Sockets packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-26500 Series of products.The device is equipped with 12 pins.The part is mounted by Flanges, Panel.The device runs in -55°C~200°C Operating Temperature.
MS24264R14B12SN Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14B12SN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14B12SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP