MS24264R14B12S8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R14B12S8
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT FMALE 12POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
REACH SVHC :
No SVHC
Ingress Protection :
Environment Sealed
Ratings :
Environment Sealed
Fastening Type :
Bayonet Lock
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
8
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
12 (Power)
Published :
Number of Contacts :
12
Termination :
Crimp
Shielding :
Unshielded
Contact Material :
Copper
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Gender :
Receptacle
Mount :
Flanges, Panel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Anodized
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
D
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
MS24264R14B12S8
MS24264R14B12S8 Overview
MS24264R14B12S8 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14B12S8 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14B12S8 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER