MS24264R14B12S7
Mfr.Part #
MS24264R14B12S7
Description
CONN RCPT FMALE 12POS GOLD CRIMP
Stock
77
In Stock :
77
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Ratings :
Environment Sealed
Mount :
Flanges, Panel
Published :
2002
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Shell Size - Insert :
14-12
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
7
Body Material :
Aluminium
Contact Finish - Mating :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Anodized
Contact Material :
Copper
Datasheets
MS24264R14B12S7
MS24264R14B12S7 Overview
MS24264R14B12S7 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14B12S7 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14B12S7 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER