MS24264R14B12S6
Mfr.Part #
MS24264R14B12S6
Description
CONN RCPT FMALE 12POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Bayonet Lock
Termination :
Orientation :
6
Receptacle
Contact Material :
Copper
D
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shielding :
Unshielded
Ratings :
Military, MIL-DTL-26500
Contact Finish - Mating :
Flange
Mount :
Flanges, Panel
Non-RoHS Compliant
Datasheets
MS24264R14B12S6
MS24264R14B12S6 Overview
MS24264R14B12S6 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14B12S6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14B12S6 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER