MS24264R14B12PY-LC
Mfr.Part #
MS24264R14B12PY-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 12POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Anodized
Pbfree Code :
No
Receptacle
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
Y
Unshielded
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Published :
Contact Plating :
Gold
HTS Code :
Housing Color :
Black
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-55°C~200°C
12
Type :
For Male Pins
No SVHC
Contact Size :
16 Power 3 20 Power 9
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Connector Type :
Receptacle Housing
MS24264R14B12PY-LC Overview
MS24264R14B12PY-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14B12PY-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14B12PY-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT