MS24264R14B12PY
Mfr.Part #
MS24264R14B12PY
Description
CONN RCPT MALE 12POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Military, MIL-DTL-26500
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Material :
Copper
Unshielded
Number of Contacts :
12
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mount :
Flanges, Panel
Fastening Type :
Bayonet Lock
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Sealed
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Body Material :
Aluminium
Orientation :
Y
Published :
Environment Sealed
Gender :
Receptacle
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
MS24264R14B12PY
MS24264R14B12PY Overview
MS24264R14B12PY Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14B12PY Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14B12PY Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER