MS24264R14B12PN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R14B12PN-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSNG MALE 12POS PNL MT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
HTS Code :
Shell Finish :
Anodized
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
N (Normal)
Contact Type :
Crimp
Shielding :
Unshielded
Ingress Protection :
Environment Sealed
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Contact Size :
16 Power 3 20 Power 9
Fastening Type :
Bayonet Lock
Pbfree Code :
No
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Flange
Type :
For Male Pins
Shell Size - Insert :
Number of Pins :
12
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle Housing
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
12 (Power)
Housing Color :
Black
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size, MIL :
D
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
MS24264R14B12PN-LC Overview
It comes in Receptacle Housing packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-26500 Series of products.This part shares lots of benefits with other For Male Pins products.The device is equipped with 12 pins.
MS24264R14B12PN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14B12PN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14B12PN-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT