MS-12-140-Y
Mfr.Part #
MS-12-140-Y
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
BARRIER BLOCK MARKER STRIP 12POS
Stock
788
In Stock :
788
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Terminal Block Marker Strips
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-48 °C
Product :
Barrier Terminal Blocks
HTS Code :
Number of Ways :
12
Color :
Series :
140
Brand :
Cinch
Pitch :
9.525 mm
Max Operating Temperature :
148 °C
ECCN Code :
EAR99
Legend :
Blank
Package :
Bulk
Reach Compliance Code :
Compliant
Type :
Label, Screw In
Rated Voltage :
250 V
Product Type :
Barrier Terminal Blocks
Product Category :
RoHS :
Compliant
For Use With/Related Products :
140 Series
Subcategory :
Terminal Blocks
Wire Gauge :
16 AWG
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Product Status :
Active
Rated Current :
15 A
Number of Pins :
12
Depth :
28.58 mm
Length :
130.98 mm