MRT130KP275CV/TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MRT130KP275CV/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
UNI-DIRECTIONAL TVS
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Polarity :
Unidirectional
Mounting Type :
Through Hole
Microchip
Type :
Zener
Working Voltage :
275 V
Power - Peak Pulse :
130000W (130kW)
Supplier Device Package :
Case-5A
Power Line Protection :
No
Package / Case :
Axial
Product Type :
TVS Diodes
Product Status :
Active
Voltage - Breakdown (Min) :
300V
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
292A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Clamping Voltage :
400 V
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
400V
Bidirectional Channels :
1
Brand :
Series :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
275V (Max)
Product Category :
Breakdown Voltage :
300 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C