MRS16000C3600FCT00
Mfr.Part #
MRS16000C3600FCT00
Description
RES 360 OHM 0.4W 1% AXIAL
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Box (TB)
EAR99
Radiation Hardening :
Axial
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
400mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
360Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.4W
Packing Method :
Bulk
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Contact Plating :
Tin
Military Standard :
Not
Diameter :
1.6mm
Size / Dimension :
0.063Diax0.142L 1.60mmx3.60mm
Vishay MRS16000C3600FCT00
Through Hole FIXED RESISTOR, 360Ohm, 0.4W, Metal Film,