MRF24WG0MART-I/RM10C
Mfr.Part #
MRF24WG0MART-I/RM10C
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
36-SMD Module
Description
MOD 802.11 B/G WI-FI RADIO TXRX
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
RF Transceiver Modules and Modems
Composition :
Wirewound
Mounting Type :
Surface Mount
Housing Material :
Aluminium
Failure Rate :
0.01 %
Serial Interfaces :
SPI
Tolerance :
1 %
Lead Free :
Contains Lead
Height :
10.287 mm
Max Operating Temperature :
250 °C
Data Rate :
54Mbps
Package :
Tape and Reel (TR)
Length :
19.05 mm
Utilized IC / Part :
Antenna Type :
Integrated, Trace
Features :
Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
20 ppm/°C
Current - Transmitting :
226mA ~ 237mA
Sensitivity :
-95dBm
Protocol :
802.11b/g
Frequency :
2.4GHz
Voltage - Supply :
2.8V ~ 3.6V
Weight :
6 g
Series :
Packaging :
Bulk
Product Status :
Obsolete
Modulation :
DSSS, OFDM
RF Family/Standard :
WiFi
Package / Case :
36-SMD Module
Resistance :
63.4 Ω
Current - Receiving :
156mA
Max Power Dissipation :
10 W
Width :
20.32 mm
Power - Output :
18dBm
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
RoHS :
Non-Compliant
Power Rating :
10 W
Lead/Base Style :
Solder
Memory Size :
Min Operating Temperature :
-55 °C
2.4GHz WiFi -40°C ~ 85°C 2.8V ~ 3.6V SPI Bulk Integrated, Trace 54Mbps 18dBm 802.11b/g -95dBm 36-SMD Module
MRF24WG0MART-I/RM10C Overview
As a RF Transceiver' mounting method, Surface Mount is used.Using the Bulk package, this RF Transceiver module optimizes the performance of the RF Transceiver module 12v.In order for it to operate properly, Transceiver's operating temperature should be at -40°C ~ 85°C.A RF Transceiver Module, it is a member of the - family.RF Transceivers that can supply 2.8V ~ 3.6V volts are available.A 2.4GHz frequency is used by the RF Transceiver Module.
MRF24WG0MART-I/RM10C Features
Surface Mount
Bulk package
2.8V ~ 3.6V volts