MRF24J40MA-I/RM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MRF24J40MA-I/RM
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
RX TXRX MOD 802.15.4 TRC ANT SMD
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
RF Transceiver Modules and Modems
Product Status :
Active
Max Supply Voltage :
3.6 V
Number of Pins :
12
Supplier Package :
SMD
Product Type :
Zigbee Modules
Mounting :
Surface Mount
Product Category :
Zigbee Modules - 802.15.4
Factory Lead Time :
14 Weeks
Package / Case :
Module
Voltage - Supply :
2.4V~3.6V
Qualification Status :
Not Qualified
Memory Size :
Length :
27.9mm
Supply Current :
23mA
Interface :
SPI
Contact Plating :
Tin
Package :
Tray
Output Power :
0 dBm
Microchip
Number of Terminations :
12
Serial Interfaces :
SPI
Min Operating Temperature :
-40 °C
Minimum Operating Supply Voltage :
2.5 V
Antenna Type :
Integrated, Trace
Base Product Number :
MRF24J40
Operating Supply Voltage :
3.3V
Packaging :
Tray
Screening Level :
Industrial
Power Supplies :
3.3 V
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Max Frequency :
2.483 GHz
Utilized IC / Part :
Max Operating Temperature :
85 °C
Mount :
Surface Mount
Data Rate :
250kbps
Sensitivity :
-94dBm
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Published :
Type :
Transceiver
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Supply Voltage :
3.3V
Category :
Transceiver
Min Supply Voltage :
2.4 V
Pin Count :
Range :
400 ft
RoHS :
Compliant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Grade :
Industrial
Current - Transmitting :
23mA
Mounting Type :
Technology :
IEEE 802.15.4
Package Type :
Lead Free :
Lead Free
Frequency :
2.4GHz
Nominal Supply Current :
23mA
Height :
890μm
Power - Output :
0dBm
Modulation :
RF Family/Standard :
Width :
17.78mm
Dimensions :
27.94 x 17.78 x 1.7mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Depth :
17.78mm
Series :
REACH SVHC :
No SVHC
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Sensitivity (dBm) :
-94 dBm
Maximum Operating Supply Voltage :
5.5 V
Radiation Hardening :
No
Interface Type :
4-Wire SPI
Current - Receiving :
19mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Modulation Technique :
O-QPSK
Protocol :
ZigBee®
Number of Terminals :
Base Part Number :
MRF24J40M
Reach Compliance Code :
Compliant
Datasheets
MRF24J40MA-I/RM
Microchip Technology MRF24J40MA-I/RM
2.4GHz 802.15.4 -40°C~85°C 2.4V~3.6V SPI Tray Integrated, Trace 250kbps 0dBm Zigbee® -94dBm Module
MRF24J40MA-I/RM Overview
For RF Transceiver' mounting, it uses the Surface Mount method.3.6 V is a Transceiver RF's maximum acceptable voltage for the supply.It uses the Tray package in order to optimize the performance of this RF Transceiver module.During the development of this RF Transceiver module, 12 terminations were made.Transceivers should be operated at -40°C~85°C temperature while operating.There is a high power Transceiver in this family that belongs to the MRF24J40M family.To operate the high power RF Transceiver, 12 pins are required.As the name implies, this RF Transceiver Module belongs to the -- family.There is 2.4V~3.6V voltage limit on the RF Transceiver.A RF Transceiver Module operates at a frequency of 2.4GHz.There are many applications for this Transceiver , since it is Surface Mount mounted.
MRF24J40MA-I/RM Features
3.6 V volts
Tray package
12 terminations
MRF24J40M
12 pins
2.4V~3.6V volts