MRA4005T1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MRA4005T1
Manufacturer
onsemi
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 600V 1A SMA
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
4.57mm
Published :
Terminal Position :
Dual
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 1A
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Forward Current :
1A
Base Part Number :
MRA4005
Current Rating :
1A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
600V
Lead Free :
Lead Free
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
30A
JESD-609 Code :
e3
Reverse Voltage :
600V
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
600V
Pin Count :
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Output Current :
1A
Contact Plating :
Tin
Surface Mount :
yes
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Max Operating Temperature :
175°C
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
11 Weeks
Configuration :
Single
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Pbfree Code :
yes
Peak Reverse Current :
10μA
Min Operating Temperature :
-55°C
Forward Voltage :
1.1V
Radiation Hardening :
No
Terminal Form :
C BEND
Number of Elements :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 600V
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Peak Non-Repetitive Surge Current :
30A
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Surface Mount
Max Surge Current :
30A
Average Rectified Current :
1A
REACH SVHC :
No SVHC
Width :
2.92mm
Diode Element Material :
SILICON
Height :
2mm
Datasheets
MRA4005T1
onsemi MRA4005T1
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 1A -55°C~175°C 10μA @ 600V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-214AC, SMA Surface Mount
MRA4005T1G Overview
Reverse voltages of 600V are reasonable.A rectified current of 1A volts is averaged for this device.A value of 1A is the maximum forward current that can be allowed.This fuse has a current rating of 1A, which is the maximum current that will not deteriorate the fuse element over a long period.30A is the maximum value of surge current.As indicated by the data chart in the datasheets, the peak reverse is 10μA.
MRA4005T1G Features
an average rectified current of 1A volts
a current rating of 1A
the peak reverse is 10μA
MRA4005T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor
MRA4005T1G applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB