MR25H40MDFR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MR25H40MDFR
Manufacturer
Everspin Technologies, Inc.
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC RAM 4MBIT SPI 40MHZ 8DFN
Manufacturer :
Everspin Technologies, Inc.
Product Category :
Memory
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Functions :
1
Max Power Dissipation :
600mW
Voltage - Supply :
3V~3.6V
Memory Size :
4Mb 512K x 8
JESD-30 Code :
R-PDSO-N8
Package / Case :
8-VDFN Exposed Pad
Supply Voltage :
3.3V
Memory Type :
Non-Volatile
Memory Format :
RAM
Terminal Position :
Dual
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Number of Terminations :
8
Memory Width :
8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
HTS Code :
Memory Interface :
SPI
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Pin Count :
Power Supplies :
3.3V
Organization :
512KX8
Supply Current-Max :
0.042mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Qualification Status :
Not Qualified
Length :
6mm
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Interface :
SPI, Serial
Terminal Pitch :
1.27mm
Clock Frequency :
40MHz
Memory Density :
4194304 bit
Data Bus Width :
8B
Height Seated (Max) :
0.9mm
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Standby Current-Max :
0.0004A
Series :
Automotive, AEC-Q100
Factory Lead Time :
12 Weeks
Surface Mount :
yes
Datasheets
MR25H40MDFR
Everspin Technologies, Inc. MR25H40MDFR
Memory Everspin Technologies, Inc. MR25H40MDFR Overview
The Memory Everspin Technologies, Inc. MR25H40MDFR is a high-performance 4 Mbit magnetoresistive random-access memory (MRAM) device designed for fast and reliable data storage across a wide range of industrial applications. Utilizing SPI interface with a speed of up to 40 MHz, this memory solution offers non-volatile storage with the endurance and speed of traditional RAM, making it an excellent choice for applications requiring frequent or rapid data updates without compromising data integrity. Its compact 8-DFN package ensures ease of integration in space-constrained applications, enhancing system reliability by reducing the risk of mechanical failures associated with moving parts.
MR25H40MDFR Features
  • 4 Mbit Density: Adequate storage capacity for high-performance applications.
  • SPI Interface: High-speed serial interface that supports up to 40 MHz clock speeds for rapid data access and writing.
MR25H40MDFR Applications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    IC RAM 256KBIT SPI 40MHZ 8DFN
    IC RAM 256KBIT SPI 40MHZ 8DFN
    IC RAM 1MBIT SPI 40MHZ 8DFN
    IC RAM 1MBIT SPI 40MHZ 8DFN