MR065A103JCATR1
Mfr.Part #
MR065A103JCATR1
Description
CAP CER 10000PF 50V NP0 RADIAL
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated DC :
50V
Mounting Type :
Through Hole
Height :
2.28mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Diameter :
635 µm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Style :
Straight
Height Seated (Max) :
0.290 7.36mm
Lead Pitch :
5.08mm
Size / Dimension :
0.290Lx0.090W 7.36mmx2.28mm
Capacitance :
10000pF
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
MR065A103JCATR1
KYOCERA AVX MR065A103JCATR1
Ceralam® MR 10000pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.290Lx0.090W 7.36mmx2.28mm -55°C~125°C Through Hole Radial
MR065A103JCATR1 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.290Lx0.090W 7.36mmx2.28mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
MR065A103JCATR1 Features
a size/dimension of 0.290Lx0.090W 7.36mmx2.28mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V