MR045E104ZAATR1
Mfr.Part #
MR045E104ZAATR1
Description
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
Z5U
Size Code :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e0
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
Reach Compliance Code :
not_compliant
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Mounting Type :
Through Hole
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR
Voltage - Rated :
50V
Lead Pitch :
2.54mm
Depth :
2.28mm
Published :
Size / Dimension :
0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm
Package / Case :
Radial
Height Seated (Max) :
0.200 5.08mm
Pbfree Code :
No
Capacitance :
0.1μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Temperature Coefficient :
Z5U
Operating Temperature :
10°C~85°C
Series :
Ceralam® MR
Lead Style :
Straight
Tolerance :
-20% +80%
Length :
4.83mm
Datasheets
MR045E104ZAATR1
KYOCERA AVX MR045E104ZAATR1
Ceralam® MR 0.1μF 50V Ceramic Capacitor -20% +80% Z5U 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm 10°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial
MR045E104ZAATR1 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is Z5U.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 2.54mm.
MR045E104ZAATR1 Features
a size/dimension of 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm