MQ212A-10PT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MQ212A-10PT
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 10P 0.02 GOLD SMD R/A
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Style :
Board to Cable/Wire
Current Rating (Amps) :
0.3A
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Number of Positions :
10
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Push-Pull
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Insulation Height :
0.112 2.85mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions Loaded :
All
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Feature :
Board Guide, Solder Retention
Insulation Color :
Black
Reach Compliance Code :
Unknown
Connector Type :
Receptacle
Contact Material :
Phosphor Bronze
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Type :
Center Strip Contact
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Number of Rows :
1
Mount :
Surface Mount
Pitch - Mating :
0.020 0.50mm
Voltage - Rated :
50VAC
Termination :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Series :
MQ212
Datasheets
MQ212A-10PT
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount, Right Angle Tape & Reel (TR) Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 10 Positions Center Strip Contact