MPZ2012S102AT000
Mfr.Part #
MPZ2012S102AT000
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
FERRITE BEAD 1 KOHM 0805 1LN
Ferrite Beads and Chips
Case Code (Metric) :
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
MPZ
Depth :
1.25mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Core Material :
Ferrite
Test Frequency :
100MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
DC Resistance (DCR) (Max) :
150mOhm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
25%
Termination :
SMD/SMT
Impedance @ Frequency :
1kOhms @ 100MHz
Weight :
5.499807mg
Power Line
Current Rating :
1.5A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Impedance :
1kOhm
Published :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Height :
850μm
Width :
1.25mm
Max DC Current :
1.5A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Height (Max) :
0.041 1.05mm
Current Rating (Max) :
1.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
2.0066mm
Datasheets
MPZ2012S102AT000
TDK Corporation MPZ2012S102AT000
MPZ2012S102AT000                   Description
MPZ2012S102AT000                   FEATURES
Noise reduction solution for power line.
Performs well even in signal lines where low direct current resistance is required.
Operating temperature range: 55 to +125 ° C
MPZ2012S102AT000                   APPLICATION
Noise removal for mobile devices such as smartphones and tablet terminals, and various modules.
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN