MPXV1D0830L1R5
Mfr.Part #
MPXV1D0830L1R5
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 1.5UH 14A 9.1MOHM SMD
Stock
200
In Stock :
200
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Fixed Inductors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
MPXV
Package / Case :
Nonstandard
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Mounting Type :
Surface Mount
Frequency - Self Resonant :
37MHz
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
27 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.341Lx0.315W 8.65mmx8.00mm
Material - Core :
Metal Composite
Current - Saturation :
18A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current Rating (Amps) :
14A
DC Resistance (DCR) :
9.1mOhm Max
Inductance :
1.5μH
Datasheets
MPXV1D0830L1R5
KEMET MPXV1D0830L1R5
MPXV1D0830L1R5 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from KEMET stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD