MPX1D0618L1R0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MPX1D0618L1R0
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1UH 7.1A 19.3 MOHM SMD
Stock
897
In Stock :
897
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Fixed Inductors
Factory Lead Time :
27 Weeks
Package / Case :
Nonstandard
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Current Rating (Amps) :
7.1A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Current - Saturation :
11A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
DC Resistance (DCR) :
19.3mOhm Max
Material - Core :
Metal Composite
Size / Dimension :
0.276Lx0.256W 7.00mmx6.50mm
Series :
METCOM MPX
Shielding :
Shielded
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Inductance :
1μH
Type :
Wirewound
Datasheets
MPX1D0618L1R0
KEMET MPX1D0618L1R0
MPX1D0618L1R0 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from KEMET stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD