MPS-096TSTP0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MPS-096TSTP0
Manufacturer
SICK
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
SENSOR LINEAR 96MM CBL W/CONN
Manufacturer :
SICK
Product Category :
Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
For Measuring :
Linear Position
Mounting Type :
Chassis Mount
Output :
Analog Voltage, 4 ~ 20mA
Package / Case :
Module
Voltage - Supply :
15V~30V
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-20°C~70°C TA
Linear Range :
0 ~ 96.00mm (0 ~ 3.78)
Series :
MPS
Factory Lead Time :
3 Weeks
Termination Style :
Cable with Connector
Actuator Type :
T-Slot
Datasheets
MPS-096TSTP0
Introducing Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring SICK MPS-096TSTP0 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Chassis Mount, Output:Analog Voltage, 4 ~ 20mA, Package / Case:Module, Operating Temperature:-20°C~70°C TA, MPS-096TSTP0 pinout, MPS-096TSTP0 datasheet PDF, MPS-096TSTP0 amp .Beyond Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring SICK MPS-096TSTP0 ,we also offer 9851R5KL2.0, 9812R5KL2.0, 602R2KL.35, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MPS Series For Measuring Linear Position Cable with Connector T-Slot -20°C~70°C TA Analog Voltage, 4 ~ 20mA 15V~30V Module
MPS-096TSTP0 Overview
MPS-096TSTP0 Features
Supply Voltage: 15V~30V
Operating Temperature: -20°C~70°C TA
MPS Series
Package / Case: Module
Mounting Type: Chassis Mount
Linear Range: 0 ~ 96.00mm (0 ~ 3.78)