MPQ8632HGLE-10-P
Mfr.Part #
MPQ8632HGLE-10-P
Package / Case
16-VFQFN
Description
IC REG BUCK ADJUSTABLE 10A 16QFN
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Min Input Voltage :
4.5V
Topology :
Buck
Voltage - Output (Max) :
13V
Voltage - Input (Max) :
18V
Package / Case :
16-VFQFN
Published :
Number of Outputs :
1
Output Voltage :
13V
Supplier Device Package :
16-QFN (3x4)
Positive
Frequency - Switching :
200kHz~1MHz
Packaging :
Cut Tape (CT)
Max Operating Temperature :
125°C
Lead Free :
Lead Free
Weight :
57.09594mg
Voltage - Output (Min/Fixed) :
0.611V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Min Output Voltage :
611mV
Operating Supply Current :
860μA
Synchronous Rectifier :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Output :
10A
Max Input Voltage :
18V
Max Output Voltage :
13V
Max Output Current :
10A
Function :
Step-Down
Output Type :
Adjustable
Operating Supply Voltage :
18V
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Voltage - Input (Min) :
4.5V
Min Supply Voltage :
2.5V
Number of Pins :
13
Datasheets
MPQ8632HGLE-10-P
Monolithic Power Systems MPQ8632HGLE-10-P
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Monolithic Power Systems MPQ8632HGLE-10-P Overview
The Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Monolithic Power Systems MPQ8632HGLE-10-P is a highly efficient, adjustable buck regulator designed to meet the rigorous power management requirements of modern electronic devices. Developed by Monolithic Power Systems, a leader in high-performance power solutions, this regulator can deliver up to 10A of continuous output current across a wide range of input voltages. Its compact 16QFN package makes it ideal for space-constrained applications, while advanced features ensure optimal performance in a variety of conditions.