MPLAD7.5KP40A/TR
Mfr.Part #
MPLAD7.5KP40A/TR
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC MINI-PLAD
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Peak Pulse :
7500W 7.5kW
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
116A
Supplier Device Package :
Mini-PLAD
Packaging :
Tape and Reel (TR)
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
28 Weeks
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
40V
Unidirectional Channels :
Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
64.5V
Voltage - Breakdown (Min) :
44.4V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ