MPLAD6.5KP170CA
Mfr.Part #
MPLAD6.5KP170CA
Manufacturer
Microsemi
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC PLAD
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
170V
Power - Peak Pulse :
6500W 6.5kW
Type :
Zener
Number of Bidirectional Channels :
1
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Reverse Standoff Voltage :
170V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Clamping Voltage :
275V
Voltage - Breakdown (Min) :
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
275V
Power Line Protection :
No
Packaging :
Bulk
Peak Pulse Current :
23.6A
Lead Free :
Contains Lead
Bidirectional Channels :
PLAD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
23.6A
Peak Pulse Power :
6.5kW