MPLAD6.5KP160CA
Mfr.Part #
MPLAD6.5KP160CA
Manufacturer
Microsemi
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC PLAD
Manufacturer :
Microsemi
Nonstandard SMD
Reverse Standoff Voltage :
160V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Applications :
GENERAL PURPOSE
Peak Pulse Power :
6.5kW
Clamping Voltage :
259V
Composition :
Zener
Max Operating Temperature :
150°C
Peak Pulse Current :
25.1A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
259V
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Breakdown (Min) :
178V
Power - Peak Pulse :
6500W 6.5kW
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
25.1A
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
160V