MPLAD6.5KP10A
Mfr.Part #
MPLAD6.5KP10A
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC PLAD
Product Category :
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
6500W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
TIN LEAD
Packaging :
Bulk
Unidirectional Channels :
1
Diode Element Material :
SILICON
Clamping Voltage :
17V
Breakdown Voltage :
11.7V
Mount :
Surface Mount
Peak Pulse Power :
6.5kW
Configuration :
Single
Additional Feature :
High Reliability
Polarity :
Unidirectional
Terminal Position :
Single
Applications :
GENERAL PURPOSE
Reverse Standoff Voltage :
10V
Power Dissipation-Max :
2.5W
Power Line Protection :
No
ECCN Code :
EAR99
Case Connection :
CATHODE
Power - Peak Pulse :
6500W 6.5kW
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Number of Elements :
1
Factory Lead Time :
17 Weeks
Terminal Form :
Gull wing
Peak Pulse Current :
383A
Number of Terminations :
Voltage - Breakdown (Min) :
11.1V