MPLAD36KP60AE3
Mfr.Part #
MPLAD36KP60AE3
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC PLAD
Factory Lead Time :
10 Weeks
Power - Peak Pulse :
36000W 36kW
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
372A
Unidirectional Channels :
1
Packaging :
Bulk
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
96.8V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
60V
Mounting Type :
Surface Mount
Power Line Protection :
No
Supplier Device Package :
PLAD
Voltage - Breakdown (Min) :
66.7V