MPLAD36KP48AE3
Mfr.Part #
MPLAD36KP48AE3
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC PLAD
Power - Peak Pulse :
36000W 36kW
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
77.4V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Breakdown (Min) :
53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
466A
Packaging :
Bulk
Supplier Device Package :
PLAD
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Type :
Zener
Power Line Protection :
No
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
48V