MPLAD36KP40AE3
Mfr.Part #
MPLAD36KP40AE3
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC PLAD
Product Category :
Unidirectional Channels :
1
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
559A
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power - Peak Pulse :
36000W 36kW
Type :
Zener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
40V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
20 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Supplier Device Package :
PLAD
Voltage - Breakdown (Min) :
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
64.5V