MPLAD30KP24A
Mfr.Part #
MPLAD30KP24A
Description
TVS DIODE 24VWM 39.8VC PLAD
Power - Peak Pulse :
30000W 30kW
JESD-609 Code :
e0
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Terminal Form :
Gull wing
Packaging :
Bulk
Number of Unidirectional Channels :
1
Leakage Current :
10μA
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Pbfree Code :
No
Mount :
Surface Mount
Reverse Standoff Voltage :
24V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Clamping Voltage :
39.8V
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Polarity :
Unidirectional
Diode Element Material :
SILICON
Test Current :
5mA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
24V
Peak Pulse Power :
250W
ECCN Code :
EAR99
Power Dissipation :
30kW
Number of Elements :
1
Factory Lead Time :
20 Weeks
Number of Pins :
2
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
753A
Max Breakdown Voltage :
29.5V
Additional Feature :
High Reliability
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
20
Case Connection :
CATHODE
Element Configuration :
Single
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Number of Terminations :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reverse Breakdown Voltage :
26.7V
Package / Case :
Nonstandard SMD
Peak Pulse Current :
753A
Breakdown Voltage :
28.1V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Type :
Zener
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
30000W