MPLAD30KP160CAE3
Mfr.Part #
MPLAD30KP160CAE3
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC PLAD
Nonstandard SMD
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Element Configuration :
Single
Terminal Form :
Gull wing
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
High Reliability
Factory Lead Time :
20 Weeks
Peak Pulse Power :
30kW
Case Connection :
CATHODE
Test Current :
5mA
Published :
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Voltage - Breakdown (Min) :
178V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
30000W
Packaging :
Bulk
Reverse Standoff Voltage :
160V
Number of Elements :
1
Direction :
Bidirectional
Peak Pulse Current :
116A
Type :
Zener
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
1
Diode Element Material :
SILICON
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Breakdown Voltage :
187.5V
Clamping Voltage :
259V
ECCN Code :
EAR99
Bidirectional Channels :
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Power - Peak Pulse :
30000W 30kW