MPLAD18KP9.0CAE3/TR
Mfr.Part #
MPLAD18KP9.0CAE3/TR
Description
SURFACE MOUNT 18,000 WATT, TVS,
Product Category :
Microchip
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
No
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Brand :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
90V
Type :
Zener
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
124A
Package / Case :
Nonstandard SMD
Product Status :
Active
Voltage - Breakdown (Min) :
100V
Applications :
Automotive
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Bidirectional Channels :
1
Base Product Number :
PLAD18
Capacitance @ Frequency :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
146V
Package :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
PLAD
Power - Peak Pulse :
18000W (18kW)