MPLAD15KP9.0CAE3
Mfr.Part #
MPLAD15KP9.0CAE3
Description
TVS DIODE 9VWM 15.4VC PLAD
Product Category :
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Surface Mount :
yes
Number of Elements :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
146V
Type :
Zener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
90V
Breakdown Voltage :
105.5V
Voltage - Breakdown (Min) :
100V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Power Line Protection :
No
Terminal Form :
Gull wing
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Mounting Type :
Surface Mount
Case Connection :
CATHODE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power Dissipation-Max :
2.5W
Additional Feature :
High Reliability
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
102A
Package / Case :
Nonstandard SMD
Diode Element Material :
SILICON
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
1
Configuration :
Single
Published :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Pbfree Code :
yes
Polarity :
Bidirectional
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Position :
Single
Packaging :
Bulk
Power - Peak Pulse :
15000W 15kW
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
90V