MPLAD15KP85A
Mfr.Part #
MPLAD15KP85A
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC PLAD
Product Category :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
1041A 1.041kA
Terminal Finish :
TIN LEAD
Direction :
Unidirectional
Terminal Form :
Gull wing
Element Configuration :
Single
Number of Terminations :
1
JESD-609 Code :
e0
Factory Lead Time :
17 Weeks
Test Current :
5mA
Peak Pulse Power :
15kW
Applications :
GENERAL PURPOSE
Reverse Standoff Voltage :
85V
Peak Pulse Current :
108A
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
8.5V
Number of Pins :
2
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
14.4V
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Packaging :
Bulk
Breakdown Voltage :
9.92V
Power - Peak Pulse :
15000W 15kW
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
8.5V
Type :
Zener
Case Connection :
CATHODE
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Additional Feature :
High Reliability
Package / Case :
Nonstandard SMD
Diode Element Material :
SILICON
Unidirectional Channels :
No
Number of Elements :
Voltage - Breakdown (Min) :
9.44V
Clamping Voltage :
137V