MPLAD15KP7.5A
Mfr.Part #
MPLAD15KP7.5A
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC PLAD
EAR99
Test Current :
5mA
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
1164A 1.164kA
Unidirectional Channels :
No
Factory Lead Time :
17 Weeks
Type :
Zener
Clamping Voltage :
12.9V
Peak Pulse Current :
1.164kA
Reverse Standoff Voltage :
7.5V
Direction :
Unidirectional
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Connection :
CATHODE
Pbfree Code :
No
Power - Peak Pulse :
15000W 15kW
Pin Count :
1
Packaging :
Bulk
Diode Element Material :
SILICON
Peak Pulse Power :
15kW
Voltage - Breakdown (Min) :
8.33V
Number of Elements :
Element Configuration :
Single
Terminal Form :
Gull wing
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e0
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
TIN LEAD
Breakdown Voltage :
8.77V
Number of Pins :
2
Additional Feature :
High Reliability
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ