MPLAD15KP54AE3
Mfr.Part #
MPLAD15KP54AE3
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC PLAD
Product Category :
Reverse Standoff Voltage :
54V
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
1
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
RoHS Status :
RoHS Compliant
Element Configuration :
Single
Power - Peak Pulse :
15000W 15kW
Terminal Form :
Gull wing
Number of Elements :
1
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Case Connection :
CATHODE
Additional Feature :
High Reliability
Breakdown Voltage :
63.15V
Voltage - Breakdown (Min) :
60V
Direction :
Unidirectional
Packaging :
Bulk
Test Current :
5mA
Published :
Diode Element Material :
SILICON
Type :
Zener
Clamping Voltage :
87.1V
Pbfree Code :
yes
Peak Pulse Current :
171A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Unidirectional Channels :
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
17 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Peak Pulse Power :
15kW